pompa ciepłaRodzaje 

Pompy ciepła – co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób tanio i ekologicznie ogrzać budynek? Można skorzystać z nowoczesnego pieca węglowego lub kotła gazowego. Jednak w obecnej sytuacji, gdy ceny opału w szybkim tempie wzrastają, właściciele budynków inwestują w bardziej ekonomiczne sposoby dostarczenia do pomieszczeń ciepłej wody użytkowej oraz wody do centralnego ogrzewania. Montaż pompy ciepła w Koszalinie jest nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła. Co warto wiedzieć o instalacji opartej o to urządzenie?

Czym różni się działanie pompy ciepła od tradycyjnych kotłów węglowych lub gazowych?

Pompa ciepła z wyglądu przypomina niewielką lodówkę. Działa również na takiej samej zasadzie jak urządzenie chłodnicze, z tą różnicą, że pobiera ciepło z zewnątrz budynku oraz przekazuje je do wnętrza pomieszczeń. Warto podkreślić, że urządzenie to, w odróżnieniu od kotłów węglowych i gazowych, nie podgrzewa powietrza, dopóki samo jest w stanie przekazać wymaganą temperaturę. Działa na zasadzie pobierania oraz akumulacji ciepła, a następnie wtłoczenia go w instalację centralnego ogrzewania lub do wody użytkowej.

Montaż pompy ciepła w Koszalinie nie jest skomplikowany, a czas pracy specjalistów wiąże się z rodzajem urządzenia. Element ten stanowi część instalacji, która pobiera ciepło z powietrza albo z gruntu. Do wymiany cieplnej konieczne jest zasilenie sprężarki przez silnik elektryczny. Dlatego zaleca się wraz z montażem nowego systemu grzewczego wykonać instalację fotowoltaiczną. 

W jaki sposób zwiększyć sprawność centralnego ogrzewania?

Pompa ciepła świetnie spełni swoje zadanie w nowo budowanych obiektach. Z powodzeniem może też być zainstalowana w starym domu. Warunkiem jednak jest dostosowanie go do nowoczesnej technologii grzewczej. Aby pozbyć się lub zminimalizować straty ciepła, należy przeprowadzić termomodernizację budynku. Polega ona na:

  • ociepleniu ścian zewnętrznych przy użyciu styropianu lub innych technik,
  • izolacji dachu oraz stropu,
  • wymianie przestarzałych drzwi zewnętrznych i okien na nowe, posiadające odpowiednie certyfikaty,
  • zamontowaniu ogrzewania podłogowego lub grzejników o wyższej sprawności,
  • montażu rekuperacji – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jak przebiega montaż pompy ciepła? Koszalin

Montaż pompy wraz z całym osprzętem realizowany jest w kilku krokach. Pierwszym etapem są prace projektowe. Specjalistyczne programy obliczają poziom zapotrzebowania cieplnego budynku. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie urządzenia, potrzebne do wykonania instalacji. Przed zamontowaniem pompy, należy dobrze przemyśleć miejsce jej ustawienia. Można ją zainstalować w budynku lub na zewnątrz, w miejscu, w którym pracując, osiągnie swoje optymalne parametry i odpowiednio będzie się komponować z otoczeniem. Przy instalacji gruntowej pompy ciepła należy zorientować się, czy na wykonanie wymiennika ziemnego należy uzyskać stosowne pozwolenia. 

Montaż pompy ciepła w Koszalinie jest ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnego centralnego ogrzewania. Dlatego myśląc o modernizacji centralnego ogrzewania, warto rozważyć wyposażenie swojego domu w tego typu instalację.

Related posts